Dolgozatom megírásának célja olyan újszövetségi nők személyének megvizsgálása, akik valamilyen formában kiemelkedő szerepet töltöttek be a gyülekezeti életben. A bevezetőben a nők mindennapi, társadalmi helyzetét vizsgálom, hiszen a hellén kultúrában legtöbbször férjük mellett csak másodlagos helyet foglaltak el. Ennek következtében a Szentírásban is gyakran csak mellékszereplőkként vannak feltűntetve. Fontosnak tartom figyelembe venni azokat az igerészeket is, amelyekben Pál apostol hallgatásra inti a nőket.
nők az egyházban
Az elmúlt két évtizedben egyházunk történelmével kapcsolatban több kutatás is zajlott, ezeknek eredményeként néhány jelentős munka is napvilágot látott, mindazonáltal az egyház történetében fontos szerepet játszó nők életét, munkásságát kevesen kutatták. Nem készült még el egy olyan összegző munka, amely átfogó ismertetést nyújtana a magyar unitarizmus történelmében vezető szerepet vállaló nőkről.
Dolgozatom nőalakjainak sokfélesége nem társadalmi helyzetükben rejlik. Nem is abban, hogy függetlenek, vagy társadalmilag elismertek voltak-e, hanem abban, hogy milyen helyet foglalt el Isten az ő életükben. S ezzel meg is fogalmaztam dolgozatom mondanivalóját és célját.
Dolgozatom két részre osztottam, az első részben beszélek a világi feminizmusról, bemutatom, történelmi sorrendben végig követve fejlődését. A következő rész pedig a feminista mozgalom gyermekéről, a feminista teológiai irányzatról beszélek. Azt már szabadabban kezelem, és arra törekedek hogy, minél átfogóbb képet tudjak a témámról megalkotni.
