Repozitórium index

Rácsnézet | Táblanézet

A fenti keresősávban bármire rákereshet, beleértve a  dokumentumok teljes szövegét. Használja a " " jeleket kifejezések keresésére. A keresési eredmények szűkítéséhez használja a finomító szűrőket. A nem nyilvános dokumentumok (például szakdolgozatok) csak egy részletet fognak megjeleníteni a keresési eredményekből.

Displaying 1 - 30 of 30 results.
SzakdolgozatBalogh Csaba1998Pages: 133Supervisor: Molnár János

Az angyaloknál kissebbé tétetett Messiás főpapi-megváltói munkáját elvégezve méltóképpen foglalta el helyét Isten jobbján. Személyét igaz emberségét, szenvedését és egész földi életútját vizsgálva bebizonyosodott az, hogy egyedül neki van joga a kegyelem királyi székét elfoglalni. Azért lett emberré, hogy az Isten emberrel való szövetsége a maga teljes mélységében megvalósuljon. Ennek a szövetségnek a közbenjárója és kezese a Messiás. Jahve személyében és tekintélyével jött el és lett nemcsak az új szövetség mediátora, hanem áldozata is, amelyben a Jeremiás által megígért bűnök bocsánata megvalósul. A Messiás ember, főpap, közbenjáró és áldozat. Az, ami eddig csak árnyék volt, itt ragyog most teljes dicsőségében.

SzakdolgozatBíró Beatrix2022Pages: 53Supervisor: Kató Szabolcs Ferencz

A XX. század második felétől a formatörténeti kutatás feltételezte az elhívástörténet műfajának létezését, miután egy adott sémát fedeztek fel a bibliai elhívástörténetekben. Az általam vizsgált perikópa (Ex 2,23–4,17) is egy ilyen elhívástörténetként van számon tartva. Az Ex 2,23–4,17 azonban a elhívástörténet ismerős elemein túl számos egyéb részletet tartalmaz, amely kérdéseket vet fel a műfaj helyes azonosítását illetően. E kérdésekben vizsgálódásom alapjául Erhard Blumnak a Tóra kialakulására vonatkozó megállapításai szolgálnak, aki hagyománytörténeti modelljében két kompozíció létét igazolja a Tórában. A két kompozíció sajátos nézőpontja érvényesül Mózes elhívástörténetében is, lehetővé téve egy jellegzetesen deuteronomista alapszöveg rekonstruálását, mely a formatörténeti elemzés alapjául szolgál.

SzakdolgozatPéter-Györgyi László2021Pages: 48Supervisor: Kató Szabolcs Ferencz

Amint az a fenti fejezetekben is érzékelhető, a Jer 25-ben olvasható ,,hetven év” időmeghatározás, amelyet a babiloni fogság időtartamával hoznak összefüggésbe, egy nagyon összetett kérdés. Egyrészt azért, mert nem áll birtokunkban konkrét bizonyíték arra nézve, hogy a Jer írója melyik kezdődátumtól számítja ezt a periódust,  továbbá kérdés az is, hogy a kifejezésre lehet-e úgy tekinteni, mint egy valós számra, amely a fogság időtartamára vonatkozik. Emellett, az Ószövetségben előforduló magyarázatokból az látszik, hogy mindhárom szöveg eltér a Jer kontextusától, ezért azokat szükségszerűen más szemszögből kell megközelíteni.

SzakdolgozatJobb Domokos2000Pages: 209Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatMáthé Zoltán2000Pages: 89Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatVáradi Sándor Károly2002Pages: 86Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatCsászár Béla2001Pages: 82Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatLukács Attila Levente2004Pages: 67Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatMikló István Boldizsár2003Pages: 68Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatKovács Levente2003Pages: 52Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatNagy István2003Pages: 63Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatKovács Mátyás Péter2005Pages: 95Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatSylveszter Réka2005Pages: 47Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatBarticel Krisztián2005Pages: 55Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatKiss Emese2005Pages: 85Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatRaff Róbert2005Pages: 55Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatRátoni Csaba2007Pages: 94Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatKovács Zsuzsa2006Pages: 115Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatApjok Artur2005Pages: 59Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatSzilágyi Tamás2009Pages: 45Supervisor: Molnár János

SzakdolgozatBóné Katalin Mária2010Pages: 44Supervisor: Molnár János