Böngészés tartalomtípus szerint
Böngészés gyűjtemény szerint
Böngészés szakterület szerint
Repository of the Protestant Theological Institute
Frissen hozzáadott tartalom
Publikáció
› Marjovszky Tibor
› 2021
A feladat nem is olyan egyszerű: az elnevezések keverednek, sokszor még az sem bizonyos, hogy azonos elnevezés az adott szövegekben ugyanazt az állatot jelöli. Így hát nem árt – már az alapoknál – egy kis nyelvészkedés. Már az általános görög név is (ἡ γαλή) jelenthet menyétet és (erdei) nyestet egyaránt.
Publication type: Szaktanulmány
› Subject area: Ószövetség, Újszövetség, Egyéb, Ókortudomány, Judaica
› Keywords: bibliafordítás, állatvilág
Publikáció
› Kolumbán Vilmos József
› 2021
Ez a publikációs lista Adorjáni Zoltán közleményeit tartalmazza.
Publication type: Életrajz
› Subject area: Ószövetség, Újszövetség, Gyakorlati teológia, Egyháztörténet, Egyéb, Teológia (általános)
› Keywords: életmű, bibliográfia
Publikáció
› Zsengellér József
› 2021
A carmina gratulatoria hebraica, vagyis a héber köszöntővers a reformáció megerősödése és egyben első megpróbáltatásai idejének, valamint a református felsőoktatás hazai kezdeti korszakának tiszavirág-életű irodalmi műfaja.
Publication type: Szaktanulmány
› Subject area: Egyháztörténet
› Keywords: oktatástörténet, Nagyváradi Református Kollégium, héber nyelv, héber nyelvoktatás, peregrináció
„Isten emberei… továbblépnek fölfelé, az értelemmel fölfogható világba” (Gig. 61). Néhány megfontolás Isten emberéről Philón írásaiban
Publikáció
› Zamfir Korinna
› 2021
Allegorikus bibliamagyarázata keretében Alexandriai Philón néhány alkalommal az Isten emberét állítja az olvasó elé. Az ἄνθρωπος [τοῦ] θεοῦ megnevezés megtalálható a Septuaginta jó néhány szövegében, többnyire próféták, illetve olyan jeles bibliai alakok jelölésére, mint Mózes vagy Dávid. Philón azonban kevés alkalommal támaszkodik ezekre a szakaszokra, minden bizonnyal azért, mert a Pentateuchost magyarázza, miközben az „Isten embere” cím főleg a deuteronomisztikus és a krónikás történeti műben fordul elő. Ugyanakkor néha érintőlegesen utalást tesz ezekre a szövegekre is.
Publication type: Szaktanulmány
› Subject area: Újszövetség, Egyéb, Ókortudomány
› Keywords: bibliaértelmezés, Isten embere, hellenizmus, egyiptomi zsidóság
Publikáció
› Visky Sándor Béla
› 2021
Dolgozatomban egy olyan kortárs teológiai irányzatot kívánok röviden bemutatni, amely az elmúlt két évtizedben meglehetősen nagy visszhangot keltett angolszász akadémiai körökben, de amellyel ismereteim szerint ez ideig magyar nyelvterületen még senki sem foglalkozott. Előbb ennek alapszempontját, névértelmezését, irodalmát villantom fel (I), majd öt olyan markáns gondolatkört vázolok, amellyel gyakran találkozunk az irányzaton belül (II), végszóként pedig e tanulmány címét értelmezem (III).
Publication type: Szaktanulmány
› Subject area: Rendszeres teológia, Egyéb, Teológia (általános)
› Keywords: neo-ortodoxia, radikális ortodoxia
Publikáció
› Tódor Csaba
› 2021
Az 1990-es évek krízishelyzete Kelet-Közép-Európában, s így Erdélyben is bizonyos szempontból hasonló az 1930-as évek Amerikájához, ahol a válság hirtelen jött. A lényeges különbség a mi esetünkben az, hogy mi alkalmazkodtunk ezekhez a szociális kedvezőtlenségekhez. A posztszocialista instabilitás életmóddá vált, és nem pusztán túlélése a hirtelen jött, váratlan helyzetnek. Nincs semmiféle stratégia, sem hosszú távú tervezés, a globális piac függőségében élő posztszocialista államok számára rendkívül természetes az állandó készenlét.
Publication type: Szaktanulmány
› Subject area: Rendszeres teológia, Egyéb, Teológia (általános)
› Keywords: egyház és társadalom, szociáletika, egyház és kommunizmus, egyház és politika
Publikáció
› Sógor Árpád
› 2021
Hasznos dolognak tartom, hogy az, aki vezetői szerepre készül vagy kényszerül, az legyen tisztában a különböző vezetési formákkal, azoknak előnyeivel és hátrányaival. Megkülönböztetünk többféle személyiségtípust, és ezekhez tartozóan többféle vezetési formát és vezetési stílust.
Publication type: Szaktanulmány
› Subject area: Gyakorlati teológia, Egyéb, Teológia (általános)
› Keywords: egyházi vezetők, lelkipásztor, személyiség, személyiségtípus
Publikáció
› Rezi Elek
› 2021
A koronavírus-járvány következményeit értékelő magyar nyelvű teológiai, ekléziológiai, liturgiai szakirodalom a járvány megjelenése óta egyre gyarapodik. A közölt tanulmányok átfogó teológiai értékeléseket, szempontokat, véleményeket, észrevételeket, reflexiókat, kritikákat fogalmaztak meg a koronavírus-járvány alatti vallásos és egyházi élet két fontos témájával kapcsolatosan: a távistentiszteletek (online istentiszteletek) és az úrvacsora kérdésköreit, valamint az ezekhez kapcsolódó problémaköröket is érintették.
Publication type: Szaktanulmány
› Subject area: Rendszeres teológia
› Keywords: etika, szociáletika, egyház és társadalom, koronavírus, járványhelyzet
Szolgálni szóval, betűvel és tettel. A Református Család indításának előzményei és az első megjelenési szakasz (1929–1944) ismertetése
Publikáció
› Püsök Sarolta
› 2021
Az írás által megvalósított szolgálat ősidők óta ismert gyakorlat. A két világháború közötti időszakban addig soha nem látott méreteket öltött a kisebbségi sorba kényszerült magyarság körében az írni vágyás. Az 1919-től 1940. augusztus 30-ig terjedő időszakban Románia 69 helységében 1260 féle hírlap és folyóirat látott napvilágot, együttesen 1672 cím alatt, amelyek némelyike tiszavirág-életű volt, mások azonban hosszú távon is jó szolgálati eszköznek bizonyultak.
Publication type: Szaktanulmány
› Subject area: Egyháztörténet
› Keywords: egyházi sajtó, sajtótörténet, Református Család, belmisszió
Publikáció
› Postma Ferenc
› 2021
Wie die Hinterseite des Einbandes zeigt, hatte Köpeczi sein Stammbuch be-reits im Jahre 1771 angelegt, also während seiner Studienzeit an der friesischen Universität in Franeker, wo er am 18. Oktober 1770 als Student der Theologie ein-geschrieben worden war. Franeker war von Anfang an auch sein Reiseziel gewesen, als er im August 1770 seine Peregrinatio academica – vom siebenbürgi-schen Nagyenyed aus – angefangen hatte.
Publication type: Szaktanulmány
› Subject area: Egyháztörténet
› Keywords: peregrináció, peregrinatio academica, peregrinációs emlékkönyv, holland-magyar kapcsolatok