A reformáció öröksége
Content category
Publication type: Collection of studies
Series: Erdélyi Református Egyháztörténeti Füzetek
Subject area: Church history
Keywords: tanulmánykötet, egyháztörténeti kutatás
Rácz Emese
› (9--21)
A reformáció ötszáz éves jubileumát övező nagyszabású emlékünnepélyek során gyakran elhangzott az a megállapítás, hogy ez az első olyan jellegű évforduló, amely az ökumené jegyében zajlott: a történelmi egyházak együtt idézték meg a reformáció kezdetét, a wittenbergi tézisek kibocsátását, és ugyanekkor az egyházzal együtt emlékezett a politikum is. Belelapozva a jubileumi ünnepségek történeti összefoglalóiba, végigkísérhetjük, hogy az adott korszakok vallási és politikai viszonyai milyen hatást gyakoroltak az egyes centenáriumi ünnepségekre. Az első ünneplő évszázadokban a nyomtatásban megjelenő ünnepi kiadványokat az erőteljes felekezetközi (protestáns-katolikus) polémia jellemezte.
Research article
› Church history
› reformáció, magyar reformáció, vitairat, 18. századi egyháztörténet, felekezetközi kapcsolat
Benkő Timea
› (22--35)
A 18. századi református kollégiumi éneklés sajátos szerepet töltött be a magyar dal- és kórusirodalom történetének alakulásában. Bár az énektanításra és a zenei ismeretek elsajátítására már korábban is nagy hangsúlyt fektettek ezekben az iskolákban, mégis a 17. századi énekkarok megszervezésével, majd a Maróthi György által bevezetett többszólamú zsoltárénekléssel, az 1743-ban megjelentett Goudimel-féle négyszólamú zsoltároskönyv kiadásával új irányt vett az egyházi, ugyanakkor a világi magyar zenei élet is.
Research article
› Church history
› himnológia, reformáció, magyar reformáció, egyházi éneklés, Genfi zsoltárok
Gordán Edina
› (36--44)
Tofeus Mihály erdélyi református püspök könyvtárának rekonstrukciója, feldolgozása jelenleg folyamatban van. Halála után könyveiről jegyzék készült, a köteteket aukcióra is bocsáthatták. Könyveinek fennmaradt részét ma erdélyi és magyarországi könyvtárak őrzik. Korának egyik legnagyobb lelkészi könyvtárát birtokolta. Köteteiben nagyon sok lapszéli bejegyzést hagyott hátra, amelyekből képet kaphatunk olvasmányműveltségéről és teológiai jártasságáról. Jelen tanulmányban a nagyenyedi Bethlen Gábor Dokumentációs Könyvtárban található kolligátumkötetét mutatjuk be.
Research article
› Church history
› könyvtörténet, Nagyenyedi Bethlen Gábor Könyvtár
Ősz Sándor Előd
› (45--64)
A kora újkori értelmiségiek szellemi arculatáról sokat elárul könyvtáruk szerkezete. Ezért kezdte el a szegedi művelődéstörténeti műhely még az 1980-as években az intézményi és magánkönyvtárak 1750 előtti jegyzékeinek gyűjtését és közlését. A Kárpát-medence Kora Újkori Könyvtárai sorozat kötetei pedig ezen jegyzékek alapján dolgozzák fel analitikusan néhány magánkönyvtár állományát, próbálják feloldani a jegyzékek tételeit. Az erdélyi szász Gustav Gündisch is hasonlóképpen rekonstruálta néhány német ajkú értelmiségi könyvtárát. Nehezebb a dolgunk azon értelmiségiek esetében, akiknek könyvtáráról nem maradt fenn jegyzék. Sajnos a 16–17. századi erdélyi egyház- és művelődéstörténet legnagyobb alakjai (Heltai Gáspár, Dávid Ferenc, Tordai Sándor András, Apácai Csere János, Szenci Molnár Albert stb.) esetében ezzel a helyzettel állunk szemben. Az ő könyvtárukat csupán autopszia útján lehet rekonstruálni. Ezt a rekonstrukciót viszont soha nem tekinthetjük teljesnek, újabb kötetek előkerülése folyamatosan felülírhatja a korábbi következtetéseket. Jelen tanulmányban Szenci Molnár Albert könyvtárának rekonstrukcióját kíséreljük meg
Research article
› Church history
› könyvtörténet, könyvtár, könyvtár-történet
Kolumbán Vilmos József
› (65--83)
18. század erdélyi református teológiatörténetének utolsó jelentősebb eseménye az Endemann-per volt. Jelentősége abban áll, hogy ez volt az utolsó tanfegyelmi kivizsgálás, amely a református hitvallások érintetlenségét és tisztaságát kívánta védelmezni a felvilágosult, racionális ortodoxiával szemben. Éppen ezért furcsa az, hogy a per történetével kevesen foglalkoztak, valahogy elkerülte a kutatók figyelmét.
Research article
› Church history
› Endemann-per, protestáns ortodoxia, liberális teológia, 18. századi egyháztörténet, tanfegyelem
Kovács Sándor
› (84--94)
A 17. század utolsó, a 18. század első negyedének kiemelkedő alakjai közé tartozik Homoródszentmártoni Bíró Sámuel (1665–1721). Az erdélyi művelődés- gazdaság- és politikatörténetben is jelentős szerepet vállaló Bíró Sámuelt elsősorban Hídvégi Mikó Ferenc históriájának folytatójaként tartja számon a történettudomány. A magyar unitáriusok első főgondnokukat és az egyház nemes lelkű patrónusát tisztelik személyében.
Research article
› Church history
› unitárius egyház, erdélyi unitárius egyház, értelmiség
Zsigmond Attila
› (95--115)
A külföldet megjárt lelkészek közül többen vezethettek valamiféle naplót vagy album amicorumot, de példájukon felbuzdulva bizonyára domidoctus társaikban is megszülethetett az igény, hogy életük jelentősebb történéseit írásban is megörökítsék a következő nemzedékek számára. Jelen tanulmányban egy ilyen „ismeretlen”, neve alapján székelyföldi gyökerekkel rendelkező, s onnan a németalföldi akadémiai kitérővel végül a Szilágyságba került, s haláláig itt fungáló prédikátor, Ikafalvi B. János életére vonatkozó adatokat ismertetem a rendelkezésre álló szerény forrásanyag alapján.
Research article
› Church history
› peregrináció, peregrinációs emlékkönyv, Szilágyság
Bartha Zoltán
› (116--135)
Jelen tanulmány célja, hogy bemutassa az erdélyi nemesség körében a 18-ik század folyamán végbement felekezetváltásokat. Ahhoz, hogy e felekezetváltások mértékét és súlyát megértsük, alapos kutatásra van szükség. Mivel ez eléggé személyes és kényes téma volt és maradt napjainkban is, a történészek igyekeztek mellőzni ezt a kérdést, vagy megelégedtek a korábbi nézetek átvételével anélkül, hogy alapos és mélyreható kutatást végeztek volna. Erdély történelmével foglalkozó, átfogó jellegű művek alig tárgyalják ezt a kérdést, annak mélységeit és következményeit nem tárják fel. Ugyanez elmondható a különböző protestáns egyháztörténeti műveikről is. A protestáns felekezetek történetét feldolgozó művek ugyan „elpanaszolják” az elszenvedett sérelmeket, legtöbb esetben felnagyítva vagy torzítva ismertetik a „veszteségeket”. A katolikus egyháztörténet kerüli a témát, a nagy, átfogó jellegű egyháztörténeti művekben alig történik említés róla. Csupán elszórt adatokat találunk, ezek is többnyire túlzottak.
Research article
› Church history
› felekezetiség, felekezetváltás, erdélyi nemesség
Lukács Olga
› (136--146)
Research article
› Church history
› protestantizmus, magyar protestantizmus, rekatilizáció, felekezetközi kapcsolat, felekezetiség, Habsburg Birodalom, 19. századi egyháztörténet
Sógor Géza
› (153--159)
Research article
› Church history
› reformáció, svájci-magyar kapcsolatok, magyar reformáció
Nagy Norbert Levente
› (160--175)
Ezen tanulmány azoknak a 16–17. századi református énekeknek a történetét vizsgálja, amelyek az újabb énekeskönyv-kiadásokból kimaradtak, de közben a nép nem hagyta feledésbe merülni, hanem továbbra is fenntartotta, megőrizte és különböző formákban átörökítette. A rövid történeti és fogalmi vizsgálódás után tanulmányom egy konkrét népi dallamot és annak elemzését mutatja be.
Research article
› Church history
› himnológia, egyházi éneklés, gyülekezeti éneklés, népi vallásosság
Geréb Miklós
› (176--185)
Research article
› Church history
› liberális teológia, szentháromságtan, krisztológia
Kurta József Tibor
› (185--202)
Research article
› Church history
› liturgika, oktatástörténet, Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet
Berekméri Árpád Róbert
› (203--218)
Research article
› Church history
› egyházmegyei vizitáció, esperes, Marosi Református Egyházmegye
Romániai református elit a hatalom szolgálatában. Hírszerzés, pozitív befolyásolás, kapcsolatépítés a protestáns világszervezetek értekezletein az 1960-as években
Jánosi Csongor
› (219--245)
Research article
› Church history
› egyház és állam, egyház és kommunizmus, kommunizmus, Securitate (román titkosszolgálat), Egyházak Világtanácsa
Somogyi Alfréd
› (246--253)
Research article
› Church history
› egyház és állam, Szlovákiai Református Keresztény Egyház
Czinke Zsolt
› (254--265)
Research article
› Church history
› Szlovákia, Szlovákiai Református Keresztény Egyház, sajtótörténet, Református Világszemle , interbellum
Hermán János
› (266--280)
Research article
› Church history
› holland-magyar kapcsolatok, Hollandia, magyar protestantizmus, emigrált magyar reformátusok, Második Világháború
Hermán János
› (281--289)
Research article
› Church history
› Hollandia, holland-magyar kapcsolatok, emigrált magyar reformátusok, 1956-os forradalom
Gudor Kund Botond
› (293--306)
Research article
› Church history
› reformáció, magyar reformáció, erdélyi református egyház, felekezetközi kapcsolat
Dumitran Ana
› (307--310)
Research article
› Church history
› reformáció, magyar reformáció, erdélyi románok, románok reformációja, felekezetközi kapcsolat, prozelitizmus, historiográfia
Verók Attila
› (311--323)
Research article
› Church history
› Németország, Halle, pietizmus, német-magyar kapcsolatok, 19. századi egyháztörténet
Kolumbán Vilmos József
› (324--337)
Research article
› Church history
› felekezetiség, felekezetközi kapcsolat, Nagysajói Káptalan
Gróf László
› (354--369)
Research article
› Church history
› biográfia, magyar tudósok külföldön, arabisztika
Feiszt György
› (370--378)
Research article
› Church history, Varia, Art history
› református jelképek, heraldika, pecsét
Beek, Fopkje Ruchama van de
› (379--387)
Research article
› Church history
› holland-magyar kapcsolatok, ökumené, prozelitizmus
› (388--408)
Research article
› Church history, Varia, Other
› felekezetiség
Monok István
› (411--426)
Research article
› Church history
› könyvtár-történet, iskolatörténet, protestantizmus, reformáció, magyar reformáció
"Kertész az egyház veteményeskertjében". A 16. századi szász iskolarendszer mint analógia a magyar számára
Buzogány Dezső
› (427--437)
Research article
› Church history
› iskolatörténet, erdélyi református egyház, szász-magyar kapcsolatok
Sipos Gábor
› (438--444)
Research article
› Church history
› könyvtár-történet, Kolozsvári Református Kollégium, angol-magyar kapcsolatok, 18. századi egyháztörténet
Verók Attila
› (445--456)
Research article
› Church history
› erdélyi egyháztörténet, erdélyi szászság, Barcaság
Ábécédária (ábécéskönyvek) és olvasókönyvek a humanizmustól a reformációig. Az ábécéskönyvek jelentősége a reformátori gondolkodásmód elterjesztésében a 16. századi Európában
Bernhard, Jan Andrea
› (457--467)
Research article
› Church history
› reformáció, oktatástörténet, egyház és iskola
Gudor Kund Botond
› (468--494)
Research article
› Church history
› Nagyenyedi Református Kollégium, lelkészképzés, református lelkészképzés, nemzetközi kapcsolatok
Rácz Emese
› (495--519)
Research article
› Church history
› könyvtár-történet, Nagyenyedi Református Kollégium, Nagyenyedi Bethlen Gábor Könyvtár
Tárgykultúra vagy könyvkultúra?. Református könyves műveltség a Magyar Királyság délkeleti területén a 18. század második felében
Hegyi Ádám
› (544--560)
Research article
› Church history, Varia, Other
› könyvtár-történet, könyvtörténet, könyvkultúra, 19. századi egyháztörténet