Református Szemle 116.6

Bibliográfiai hivatkozás

Studium

Éles Éva(557--581)

Péter második levele fontos mondanivalóval, ugyanakkor szokatlan módon járul hozzá a bibliai eszkatológia megértéséhez. A levél egyértelműen azt üzeni, hogy ennek a világnak tűzben kell elpusztulnia azért, hogy új ég és új föld vegye át a helyét. Az Újszövetségben csak a Jelenések könyve beszél ilyen világosan az Úr napjának kozmikus következményeiről. A nagy végső tűzvészre vonatkozó kijelentés azonban irodalomritikai, szövegkritikai és teológiai kérdéseket is felvet. A tanulmányban ezeket a kérdéseket közelítjük meg úgy, hogy kitekintünk a levél keletkezésének körülményeire és feltérképezzük azt a teológiai vonulatot, amelynek szerves része a végső tűzvész motívuma.

SzaktanulmányÚjszövetség2 Péter, eszkatológia2 Péter
Lőrinczy Petra(582--608)

A dolgozat főként a bővölködés teológiájának kérdését tárgyalja, ugyanis a vallási dimenzió kérdésében talán ez tekinthető a legjelentősebb kérdéskörnek a Yoidói Teljes Evangéliumi Egyház (Yoido Full Gospel Church – YFGC) történetét és szerepét illetően a dél-koreai vallási színtéren. Ezért a tanulmány először Kate Bowler kanadai származású, protestáns teológiai hátterű kutató Blessed: A History of the American Prosperity Gospel című könyvét használva vezérfonálként igyekszik feltárni a bővölködés-teológia történetét és sajátosságait, és a szellemtörténeti, teológiatörténeti és társadalomtörténeti megközelítéseket figyelembevételével mutatja be a bővölködés-teológia létrejöttének észak-amerikai kontextusát. Ezt követően feltérképezi, hogy milyen utakon jutott el ez a teológiai irányzat Dél-Korea protestáns keresztyén közösségeihez. Ugyanis a bővölködés-teológia találkozása a hagyományos koreai vallási és kulturális kontextussal számos összetett teológiai és vallástudományi kérdést vet fel. Ilyen például a szinkretizmus és az eretnekség. Végül a tanulmány elemzi a legnagyobb karizmatikus dél-koreai egyház vezető, David Yonggi Cho The Fourth Dimension című könyvét.

SzaktanulmányRendszeres teológia, Egyháztörténetkoreai keresztyénség, modern keresztyén mozgalmak, karizmatikus mozgalom, jóléti evangélium
Kolumbán Vilmos József(609--624)

Az itt közölt szöveg a kolozsvári kollégium tanácsa által 1786-ban kidolgozott etikai kódex. Az 1780-as évek az iskolai kódexek kora voltak. Ebben az időszakban a Habsburg Birodalom uralkodója elrendelte az oktatás központosítását. Ezért az Erdélyi Református Egyházkerület a kollégium és a népoktatás átfogó átszervezésére készült. Ez a szabályzat egyedülálló, és a nemesek és uralkodók szellemi hagyatékához hasonlítható. Fontos jellemzője, hogy csak nemesi származású fiataloknak szánták, és valószínűleg emiatt nem is alkalmazták. 

SzaktanulmányEgyháztörténet iskolatörténet, Kolozsvári Református Kollégium, felvilágosodás, etikai kódex
Sógor Árpád(625--634)

A Spiritualitás és misszió az egyházban nevet viselő lelkészi továbbképzés és szakmai műhely 2023. március 2-án tartotta meg A lelki éhség 7.0 című konferenciáját a budapesti Ráday Házban. Ennek témája a lelkészek hivatásgondozásának problémája volt. A magyarországi evangélikus lelkészek körében végzett felmérés eredményeiről Járay Márton számolt be Az elveszett pásztor – egy lelkészkutatás tanulságai című előadásában.

InterjúEgyéb, Spiritualitásspiritualitás, misszió, hivatásgondozás, lelkészi életpálya, evangélikus egyház

Recensio

Nagy Norbert(635--641)

Recenzió, kritikaÓszövetség, Újszövetség, Rendszeres teológiahermeneutika, bibliai hermeneutika
Nagy Norbert(642--649)

Recenzió, kritikaÓszövetség, Újszövetség, Rendszeres teológiahermeneutika, inspiráció

Novum

Balogh Csaba(650--651)

BeszámolóEgyéb, EgyébKolozsvári Protestáns Teológiai Intézet, akadémiai évnyitó
Kovács Sándor(652--658)

BeszámolóEgyéb, EgyébKolozsvári Protestáns Teológiai Intézet
Kató Szabolcs Ferencz(659--661)

BeszámolóRendszeres teológia, EgyháztörténetLeuenbergi Konkordia
Név Nélkül(662--668)

KözleményRendszeres teológia, EgyháztörténetLeuenbergi Konkordia
Név Nélkül(669--672)

MutatóEgyéb, Teológia (általános)Református Szemle